تبلیغ در گوگل میر ادز

هم اکنون آموزش گوگل ادز در سراسر جهان 🌐 اجرای تبلیغات فقط در آمریکای شمالی 🇺🇸🇨🇦

لوگو تبلیغ در گوگل میرادز

قیمت کلیک تبلیغ در گوگل و عوامل موثر بر آن

در این نوشتار قصد داریم ریز به ریز عوامل موثر بر هزینه هر کلیک را در تبلیغات گوگل با شما مطرح کنیم. در عین حال در مقاله های قبل به هزینه کلی که برای شروع تبلیغ در گوگل لازم است پرداخت کنیم، اشاره شده بود. در صورت نیاز ابتدا مقاله هزینه تبلیغات در گوگل را مطالعه کنید و سپس برای بررسی عوامل هزینه هر کلیک به این مقاله برگردید.

5 مورد از عواملی که بر هزینه هر کلیک در تبلیغات گوگل اثر میگذارند چیست؟

Cost Per Click
CPC( هزینه تبلیغ به ازای هر کلیک)
 • 1. نوع استراتژی قیمت گذاری

یکی از موضوعات مهمی که میتوان به آن اشاره کرد نوع استراتژی قیمت گذاری است که ما برای هر کلیدواژه تنظیم میکنیم.

Manual Bidding Strategy \ Automated Bidding strategy

که در واقع شما میتوانید در تعیین هزینه هر کلیک به عنوان مثال استراتژی را انتخاب کنید که به صورت دستی این هزینه را تعیین میکند یا به صورت اتوماتیک از طرف گوگل هزینه برای شما لحاظ میشود.

حال اگر فرض بگیریم که شما تنظیمات را روی حالت Manual و دستی قرار داده اید و مبلغ را 5 سنت گذاشته اید؛ در واقع این حداکثر مبلغی است که گوگل میاید و برای تبلیغ شما از حساب تان کسر میکند.

 • 2. زمان نمایش تبلیغ

شما میتوانید روزها و حتی ساعاتی را که میخواهید تبلیغتان نمایش داده شود تنطیم کنید؛ با این کار شما زمانبندی تبلیغ را تایمی میگذارید که میدانید کلیک های مرتبط و ترافیک بیشتری را میگیرد و به این صورت میتوانید در هزینه تبلیغ خود صرفه جویی کرده و بودجه را بهینه تر استفاده کنید.

 • 3. میزان رقابت

میزان رقابتی که بین شما و سایر کسب و کارهای مرتبط به بیزینس شماست؛

در واقع موضوع مورد توجه نرخی است که کسب و کارها برای کلیدواژه ها تعیین میکنند. به عنوان مثال اگر نرخی که شما برای کلیدواژه ای تعیین میکنید کمتر از رقبایتان باشد، گوگل سعی بیشتر در نشان دادن آنها خواهد کرد.

 • 4. موقعیت تبلیغ

هرچقدر موقعیت نمایش تبلیغ شما در صفحه اول گوگل بالاتر باشد قطعاً در نرخ بازدید از سایت شما تاثیر خواهد گذاشت؛ به این شکل که جایگاه بالاتر هزینه بیشتری هم خواهد داشت و هرچه رتبه بالاتری داشته باشید نرخ کلیک و ورودی بیشتری هم خواهید داشت.

 • 5. نمره کیفی کلیدواژه ها

و مورد دیگری که بر میزان هزینه هر کلیک و میزان نمایش آن برمخاطبان موثر است Quality Score یا نمره کیفی به ازای هر کلیدواژه است.

Quality score یا نمره کیفی کلیدواژه ها چیست؟

نمره کیفی
Quality Score(نمره کیفیت کلیدواژه ها)

 

مدتی بعد از فعالسازی کمپین و راه اندازی آن، گوگل میاید و بعد از بررسی هایی که بر روی سایت انجام میدهد، به میزان ارتباط محتوای سایت و کلیدواژه های آن نمره ای را میدهد که به آن Quality score یا نمره کیفی کلیدواژه میگویند.

که میتوان این نمره کیفی را در بخش keywords و Quality score مشاهده کرد.

حال این نمره کیفی چه فایده ای دارد؟

در واقع این نمره کیفی از 1 تا 10 رتبه بندی دارد و گوگل کاری که میکند این است که به هر کلیدواژه یک نمره کیفی مشخصی میدهد و حال هر چقدر این نمره بالاتر باشد به معنای این است که کیفیت آن کلیدواژه بالاتر و به نسبت قیمت آن هم بالاتر خواهد بود.

گوگل برچه اساسی این نمره دهی را انجام میدهد؟

گوگل مطابق با یکسری از فاکتور های از پیش تعیین شده ای مثل:

 • میزان مرتبط بودن کلیدواژه های به کار رفته با محتوایی که در سایت وجود دارد.
 • میزان سرعت لندینگ صفحه، و آن زمانی که طول میکشد تا صفحه بعد از کلیک کاربر بالا بیاید.
 • و همینطور میزان نرخ کلیک کاربران یا CTR که مشخص میکند چند درصد از بازدیدکنندگان و مخاطبان یک URL بر روی آن کلیک کرده اند..
 • نرخ کلیک

   میزان نرخ کلیک CTR (Click Through Rate)
3 مورد از عوامل مؤثر بر نمره کیفی کلمات چیست؟
 • 1. کلیدواژه های مرتبط

میزان استفاده از کلمات کلیدی در متن تبلیغ که مرتبط با محتوای آن است؛ چراکه ارتباط متن با کلمات کلیدی یکی از فاکتور های مهمی است که گوگل در تعیین نمره کیفی کلیدواژه ها به آن توجه زیادی میکند.

و اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد استفاده بهینه ازین کلمات در قسمت های مختلف و همچنین به کار بردن آن ها در تیتر تبلیغ و متن اصلی است.

 • 2. کلیدواژه ها در متاتگ ها

مورد دیگر میزان استفاده از کلیدواژه های مرتبط در تگ های سایت است، مخصوصاً در تگ های Meta Description و Meta Keyword است.

 • 3. تاریخچه یا History
 • هرچه History یک سایتی درمورد سرچ کلیدواژه ای خوب باشد؛ به این منظور که کاربران با سرچ کلمه ای به سرعت سایت موردنظر برایشان نمایش داده شود، از فاکتور های مهمی است که باعث افزایش در نمره کیفی یا همان Quality score میشود.

در آخر گوگل مطابق با موارد گفته شده؛ تمام بررسی های لازم را انجام میدهد و در آخر به آن کلمه نمره واقعی را که همان نمره کیفی است میدهد. و این نمره کیفی یا همان Quality Score در بحث هزینه هر کلیک CPC تاثیر بسزایی دارد.

با تمامی این موارد به این سوال میرسیم که:

حال چگونه گوگل میتواند هزینه هر کلیک را مشخص کند؟

هزینه تبلیغ کلیکی
هزینه هر کلیک تبلیغ گوگل PPC( pay Per Click)

از بین تمامی عواملی که بر هزینه هر کلیک در تبلیغات گوگل مؤثر است دو مورد از آنها که اهمیت بیشتری دارند شامل:

حداکثر هزینه پیشنهادی و میزان نمره کیفیتی کلمات است که این دو عامل در کنار هم رنکینگ تبلیغاتی ما یا همان رتبه تبلیغ ما را مشخص میکنند.

حال برای تعیین هزینه هر کلیک طبق فرمولی پیش میرویم که در آن باید رنکینگ تبلیغاتی نفر پایین تر از خودمان را تقسیم بر نمره کیفیت خودمان کنیم.

رتبه بندی تبلیغ
رنکینگ تبلیغاتی گوگل

رنکینگ تبلیعاتی در گوگل چگونه محاسبه میشود؟

رنکینگ گوگل
PageRank تبلیغلت گوگل ادز

برای محاسبه آن نیز باید طبق فرمول زیر پیش رفت:

که حاصل ضرب حداکثر مبلغ پیشنهادی ما برای تبلیغ در نمره کیفیت آن کلید واژه است.

در آخر نکته بسیارمهمی که باید ذکر شود این است که حتما باید بعد از رعایت موارد ذکر شده در بالا شما باید بعد از هر مدتی تبلیغ و سایت و محتوای آن را بروزرسانی کنید؛ چراکه همانطور که میدانید سیستم گوگل به صورتی است که در بازه های مختلف و معین بروزرسانی میشود و الگوریتم های آن مورد بازبینی قرار میگیرد؛ پس اگر مطابق با تغییرات آن بروزرسانی های لازم انجام نشود قطعاً از کسب و کار رقبای خود عقب میمانید و به جای سود از تبلیغات گوگل ضرر خواهید کرد!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *